Wycieczka do Trójmiasta

26 lutego uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Pierwsza część wycieczki, to zajęcia w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie w ramach projektu EDUSCIENCE.  Celem tego projektu jest podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii. Tematem zajęć w IO PAN były wybrane składniki wody morskiej i ich znaczenie. Omówione zostały zagadnienia związane z zasoleniem wody morskiej i jego wpływem na ekosystem. Pokazany został mechanizm wlewu wód z Morza Północnego do Morza Bałtyckiego i rozkład zasolenia w Morzu Bałtyckim. Zaplanowano również wyjście na plażę, pobranie próbki wody, zmierzenie zasolenia, pH. Po powrocie do Instytutu zapoznano nas z badaniami prowadzonymi przez IOPAN na Bałtyku i w obszarze Arktyki.  
Będąc w Sopocie, koniecznie musieliśmy przespacerować się molo. Po tak pasjonującym początku przyszedł czas na posiłek w  Centrum Riviera w Gdyni, które jest największym centrum handlowo-rozrywkowym na Pomorzu. Niestety czasu na zakupy nie było, gdyż czekało na nas Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

EXPERYMENT pozwala na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata, a przede wszystkim pozwala każdemu przeprowadzać eksperymenty samodzielnie.  Spędziliśmy tam ponad dwie godziny i nikt nie nudził się ani przez chwilę. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem przeprowadzali kolejne eksperymenty, często dziwili się, powtarzali eksperyment i do następnego …..
Ponieważ robiło się późno i nikt nie zamierzał kończyć przygody w EXPERYMENCIE, wychowawcy musieli kolejno informować każdego, że już kończymy i wracamy do domu. Na pewno wrócimy tu, gdyż jest to jedno z tych miejsc, gdzie wszyscy uczą się z przyjemnością.
Po dniu pełnym wrażeń, późnym wieczorem wróciliśmy do Małdyt, gdzie przed szkołą na swoje pociechy, czekali już rodzice.
Wycieczkę zorganizowała p. Małgorzata Tymczyna, a jako wychowawcy uczestniczyli również w niej: p. Aneta Kucharska-Ukleja i p. Michał Tymczyna.

Więcej zdjęć z wycieczki zamieszczono w Galerii.