Wycieczka do Kaliningradu uczniów Gimnazjum w Małdytach

kal  2kal  1kal 3

14 listopada 2013 roku uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Małdytach wraz z opiekunami: p. Ewą Malinowską, Czesławem Rolką, Dariuszem Łuczakiem oraz Wójtem Gminy Małdyty p. Antonim Smolakiem pojechali do Obwodu Kaliningradzkiego, znanego przed wojną jako pruski Królewiec.   

   Obwód Kaliningradzki jest najdalej wysuniętą na zachód jednostką terytorialną Rosji. Leży nad Morzem Bałtyckim, graniczy z Polską i Litwą, a jego powierzchnia wynosi ok. 15,1 tyś km2. Jest krajem nizinnym a charakteryzują go liczne jeziora i bagna.

   Na granicy polsko-rosyjskiej odprawa paszportowa trwała około 30 minut, a cała podróż około 3 godzin. Na miejscu zostaliśmy przywitani wesołą piosenką i kołaczem przez ubranych w stroje ludowe uczniów. Następnie zgodnie ze słowiańską gościnnością gospodarze poczęstowali nas ciepłą herbatą i świeżymi, pachnącymi bułkami. Później mieliśmy możliwośc zobaczyc różne pomieszczenia szkoły.

            Pani dyrektor, która jak się później okazało, mieszkała kilka lat w Polsce i dlatego w naszym narodowym języku przekazała nam ciekawe informacje o szkole. Dowiedzieliśmy się, że mieści się ona
w dwóch budynkach. My byliśmy w tzw. Małej Szkole. Oba budynki zostały zbudowane w latach 50’ ubiegłego stulecia, ale były remontowane w 2012 roku. Drugie piętro, czyli Duża Szkoła dla stopnia średniego została wyremontowana w tym roku.

Pani dyrektor, mówiła nam, że wychowankowie szkoły startują w wielu konkursach, olimpiadach i zdobywają nagrody. Rosyjscy uczniowie obchodzą też swoje święta:

  • 1 wrzesień – Dzień Wiedzy
  • 25 maja – koniec roku szkolnego
  • 5 października – Dzień NauczycielaObOObjkds

Nauczyciele nie tylko uczą, ale też wychowują dzieci, ponieważ chcą, by byli dobrymi, przyzwoitymi ludźmi. W tym roku uczniowie wzięli udział w koncercie z okazji Dnia Seniora. W lutym każdego roku odbywa się festiwal muzyczny. Szkoła, podobnie jak nasza, ma swój samorząd, który raz w ciągu roku wybiera przewodniczącego.

           Po obejrzeniu szkoły zostaliśmy podzieleni na grupy i razem z rosyjskimi uczniami uczestniczyliśmy w przygotowanych specjalnie dla nas zajęciach. Grupy m.in. uczyły się rosyjskich piosenek, zabaw, szukały podobnych słów polsko-rosyjskich, tworzyły własne matrioszki. Następnie widzieliśmy wspaniały pokaz taekwondo zorganizowany przez tamtejszych uczniów, olimpijczyków, którzy z ostatniej olimpiady przywieźli aż osiem złotych medali. Pokaz akrobatycznego tańca w wykonaniu uczennicy tamtejszej szkoły zachwycił nas wszystkich. Młodzi Rosjanie zorganizowali dla nas zabawy m.in. przeciąganie liny.

Po wizycie w szkole udaliśmy się na spacer po Starówce. Byliśmy na moście, którego atrakcją są kłódki zawieszane przez zakochanych jako symbol trwałego i nieprzemijającego uczucia. Widzieliśmy również gotycką Katedrę św. Wojciecha i Najświętszej Marii Panny.

            Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do autobusu. Do domu dotarliśmy około godziny 21.00. Teraz my przygotowujemy się na przyjęcie rosyjskich kolegów. Poprzeczkę podnieśli nam wysoko. Musimy pomyśleć, czym ich zaskoczyc w maju. Coś wymyślimy.

 

Więcej zdjęć z wycieczki zamieszczono w Galerii.